Jag förstår att många…
… känner igen sig i situationen jag beskrev igår…
Tyvärr, tänker jag. Det betyder ju att det är så här det är och det är ledsamt.
Jag förstår också att många som inte känner igen sig i blivit bestörta då de läst. Det tänker jag är bra. Det betyder att de kanske hittills varit omedvetna om hur saker och ting går till och plötsligt blir de varse och tar illa vid sig. Tar man illa vid sig kan man välja att blunda eller förändra. Jag hoppas och tror att de flesta vill förändra. Jag lever i tron att människor i grund och botten är goda och jag vill inte heller ha någon annan människosyn än den.
Jag förstår också av alla kommentarer att folk undrar vart alla föräldrar var på kalaset. Varför gjorde de inget? Min upplevelse på kalaset handlade inte om att de vuxna, de andra föräldrarna gjorde något fel. Det var 16 sjuåringar och lilla H på kalaset. 16 barn bodde nära och snudd på samtliga av de barnens föräldrar lämnade naturligtvis sina barn där och gick sedan hem. Ett par föräldrar var kvar av olika skäl. Ebba och Ludvig vägrade till exempel att lämnas på kalas då de var sju, då var jag kvar. Så var det de båda jubilarernas föräldrar naturligtvis. Av dem känner jag det ena föräldraparet och de båda älskar Hedvig högt. Jubilarernas föräldrar befann sig på mittenvåningen där de fixade med mat och dryck för de små gästerna. På våning tre befann sig 17 barn. 16 av dem härjade vilt, en liten H härjade inte. På våning tre befann även jag mig.
Man kan tänka och fundera kring varför ingen vuxen såg att några inte var snälla mot lilla H. För egen del funderar jag inte så mycket på just det. Finfina kompis F:s nästan-mamma som älskar Hedvig var uppe hos oss flera gånger och bad Hedvig vara med, frågade om hon inte vill komma och äta etc. Men det var lite för sent. Hedvig var redan sårad, ledsen och stukad.
Nästan-mamman har idag frågat mig varför jag inte berättade för henne att Hedvig var ledsen. Hon trodde att Hedvig bara inte ville. Jag har svarat den älskvärda nästan-mamman att om jag hade öppnat munnen där och då och berättat hur det gick till så hade jag brustit ut i gråt och jag orkar inte, vill inte gråta jämt och samt bland folk jag inte känner. Jag som så ofta får höra att jag är så stark känner mig mer skör än någonsin i dessa lägen. Nästan-mamman förstår mig för vi känner varandra inifrån och ut.
Sedan kan man visst fundera på varför de föräldrar som var kvar inte klev en trappa upp emellanåt för att se hur saker och ting avlöpte, för att se att så att alla var med, att alla var snälla och så vidare. Men det är inte där min ledsenhet ligger. Jag var ju där. Min ledsenhet ligger i lilla H:s ledsenhet. Hela lilla Hedvig som blev så ledsen.
Det som tynger mig, som får mig att grubbla, som får mina ögon att tåras är hur världen ser ut. Det är en kall och hård värld vi ska skicka våra barn ut i, och det ger mig en klump i magen. Jag försöker rusta mina barn, ge dem självkänsla och en stark tro på sig själva. Vad mer kan man som förälder göra?
Som alltid tror jag vi måste börja med oss vuxna. Barn gör inte som vi säger åt dem att göra, barn gör som vi vuxna gör. Var och en av oss vuxna måste ta sitt ansvar och tänka över sina ordval, fundera över hur snacket går hemma vid köksbordet. Det är där allting börjar, det är där barnen och deras värderingar formas.
Ludvig, som är 16 år och väldigt klok, sade då jag berättade om kalaset för honom:
– För mig är det så konstigt att människor ser ner på andra människor. Du har liksom aldrig pratat negativt om människor med annan hudfärg, med annan sexuell läggning eller med människor med någon typ av funktionsnedsättning. Det viktigaste för dig är att människor är genuint snälla och det är vad vi har vuxit upp med. Jag har aldrig funderat över att människor kan ha en negativ syn på andra människor beroende på dessa saker för hemma hos oss har det alltid varit så att alla människor är lika mycket värda…
Och precis så är det med mig. De finaste egenskaperna jag vet hos en människa är snällhet och empati. Med det kommer man så långt. Vi har aldrig haft stora diskussioner om alla människors lika värde här hemma, det har inte känts nödvändigt eftersom det varit så självklart. Ludvigs ord blev för mig som ett slags kvitto på att mina värderingar slagit rot i honom. Det känns bra. Jag har tre mycket snälla och empatiska barn och det är det viktigaste jag har kunnat ge dem.
Så jo, jag tror att föräldrar har del i hur deras barn uttrycker sig, hur de behandlar sin omgivning och hur deras acceptans för olikheter är. Ingen föds elak, få vill vara elaka men många är elaka utan att förstå det själva och det är där jag tänker att föräldrar har ett otroligt ansvar. Genom att vara goda empatiska förebilder som guidar sina barn genom rätt och fel kanske vi så småningom kan förändra en cynisk människosyn?
Jag har i skrivande stund haft 4957 läsare på bloggen bara idag, jag har fått många värmande, kloka, igenkännande och uppmuntrande ord både här och via Facebook. Några vackra ord kommer jag bära med mig för resten av livet och jag kommer att förmedla dem till alla mina barn.
Här hemma fortsätter vi att pussa på lilla H, bedyra vår enorma kärlek till henne och var och en av oss viskar mest hela tiden i hennes öra att hon är bäst. Älsklingsungen ler med hela ansiktet och säger:
– Ja, ja´ vet. De tyckel ja´ me´…
♥
Vilken underbart fin liten flicka ni har! Hennes kommentarer om hur fin du är i ett inlägg längre ner fick mig att le från öra till öra. Jag log lika mycket åt det som jag grät när jag läste om kalaset. Det gör ont i mig att din tös, och tyvärr så många andra människor här på jorden, tvingas utstå mobbing. Stor kram till lilla h, och stor kram till dig som verkar vara en fantastisk mamma!
Precis Jessica det gjorde vi! Vi åkte från Landvetter också precis som Ni gjorde! Vi bor i Borås så det är ju ganska så nära! Det var längesedan, det var det verkligen!
Vi har nu en liten kille som är 3 år, så det går fort!
Jag kommer med glädje att följa din blogg och det vore mysigt att se Er igen!
Kramar Emma
Vilken underbar blogg!
Vi var på samma resa till Thailand. Varför jag kommer ihåg det så väl var för att jag tänkte vilken underbar och fin familj. Det du skriver väcker många känslor inom mig…
Jag är lågstadielärare och det här med bemötande hos barn är någonting som är oerhört viktigt att arbeta med, både hemma och i skolan. Vi är alla olika och unika, men på olika sätt. Så kommer det alltid att vara. Om det så är till utseendet, till sättet att vara, intressen, vad man tycker om för mat med mera. Detta är ett vardagligt arbete som man måste arbeta med hela tiden. Vilken självkännedom man har tror jag leder vidare till vilken människosyn man sedan får.
Jag har i alla fall världens bästa jobb, men jag tänker också ofta på att det är ansvarsfullt…
När jag växte upp hade jag en bästa kompis och när hon föddes så hade hon ingen haka. Vi växte upp tillsammans och hon hade ett språk som nästan bara jag kunde förstå. Hon hade lockigt ljust änglahår och var världens sötaste! Ingen fick göra henne illa. Detta har jag burit med mig i alla år och det har fått mig att inse mycket!
Jag blev väldigt glad när en vän till mig delade Din blogg på nätet för jag tänker ofta på Er fina familj! Ditt fina engagemang och det fina talet som du höll i riksdagen. Att växa upp i en kärleksfull familj betyder allt för ett barn.
Många Kramar från Emma
Hej Emma!TACK för fina och väldigt kloka ord!
Vad märkligt med Thailand! Att du kommer ihåg oss! Det är många år sedan, lilla H var bara 3 1/2 och nu fyller hon snart nio år. Bodde vi på samma hotell?
Vilken fin berättelse om din fina vän med lockigt änglahår. Det hörs när du skriver att du värnar henne <3
Jag tror att det där med empati och om att måna om människor som är lite extra utsatta, det har man med sig hemifrån och/eller ifrån att ha förmånen att ha varit/vara någon nära, någon som behöver lite extra "beskydd" ifrån ondska och elaketer.
Lyckliga de barn som har dig som lärare tänker jag!
Kram från lilla H och mig <3
Härliga bilder är ni i närheten av min mor tro? Marstrand 🙂
Jo jag satt och tänkte och så tänkte jag lite mer vad gillar lilla H? Gillar hon nån figur? nån speciell färg?
Hoppas ni får en fin fin midsommar och att alla är lite extra omtänksamma och tar sig tid med lilla H, du borde ta och skriva ner en bok med alla braiga saker hon sagt 🙂
ta hand om er
kram
Både ja och nej 🙂 En klar dag ser vi Marstrand från bryggan där vi bor. Vi bor i Getskär/Stora Höga så vi är inte många mil från Marstrand.
Tja, vad gillar lilla H… Utan tvekan är det Spiderman som smäller högst! Så har det varit i flera år och han är still going strong. Hon tycker om Star Wars och Hello Kitty också, men ändå inte som Spiderman 🙂 Favoritfärgen just nu är gul. I flera år har det varit grönt men plötsligt för ett par månader sedan deklarerade hon att nu är det gul som är hennes "fabolitfälg
Som tur är möts vi, och ffa lilla H, mest av godhet och värme. Nyfikenhet förvisso men det ser jag bara som positivt. Jag vill ju så gärna dela med mig av henne och hennes klokheter.
Kram
Så bra skrivet och vi överöser också Linnéa med kärlek och kärleksord och Linnéa hon går runt och pussar oss på händerna och tar tag i oss och säger "kama dig mamma" eller "äckar dig mamma". Självklart gör vi lika till Agnes men hon ger inte lika mycket tillbaka.
<3
Så himla fin hon är, Lilla H !
Visst är hon! <3
Till Hedvig med familj!
Ur min bok "Kärleksgåvan"
SANDKORNEN
På marken framför mig,
ligger brun sand.
I solskenet kan jag plötsligt
se att det glittrar
som av tusende diamanter,
oupptäckta skatter?
Jag tar upp lite sand i handflatan.
Där ligger ungefär 30 små sandkorn.
När jag låter solen belysa dem,
glittrar några med ett särskilt skimmer.
Till min förvåning är det de allra minsta
kornen som glittrar.
De stora reflekterar inget ljus alls.
Jag gör om försöket, gång på gång,
samma resultat, bara de allra minsta,
de som knappt syns, speglar solens
mäktiga strålar.
Tänk om det är så med människor,
att de allra minsta, mest oansenliga,
är de som lyser klarast.
I Södern finns det ett uttryck
om de utvecklingsstörda,
de är "Guds änglar på jorden".
Det är vackert inte sant?
Bara de allra minsta, de utan beräkning,
de utan falskhet, utan svek, kan spegla
renheten, äktheten, klarheten,
kan reflektera LJUSET!
http://www.acki43.se/acki/kg1/1993.jpg
Ha en underbar sommar!
kram från Ann-Christin
Åh, du skriver så fint Ann-Christin! Jag läste din bok då Hedvig var nyfödd och visst är hon ett av de glittrande sandkornen, utan tvekan.Kram
Mina glädjetårar sipprar oftast fram när du lägger till Hs egna kommentarer ♥
Utan empati är vi inget
Empati är grunden till godhet tänker jag.Lilla H är klok som en bok 🙂
Du skriver oerhört bra och jag kan känna igen mig i mycket , men ändå är det Fina Hedvigs slutkommentar som letar sig rakt in i hjärtat och slår knockout på mig. Vilken fin familj ni är! Man kan inte ändra hela världen, bara sig själv. Men det är inifrån oss själva som vi kan förändra världen. Allt som kommer utifrån, som läggs på utifrån, är som att förgylla smycken, doublén mattas av. Riktigt guld behåller glansen. Och behåller sitt värde.
Så fint skrivet! Men det är just sånt här man är rädd för när lilleman börja skolan och ska börja träffa andra. Att han ska känna sig utanför, och inte få vara med. Kram på er!
Underbara fina du <3